Projekt i wykonanie: Sylwia Zagała  ::  Copyright © 2016 Royalsib*PL


Opis rasy


Charakter
Na przykładzie swoich kotów mogę szczerze powiedzieć, że jest to rasa niezwykle oddana człowiekowi. Syberyjczyk towarzyszy swojemu właścicielowi we wszystkich czynnościach, tak aby przypadkiem niczego nie przegapił. Moje koty chodzą za mną po całym domu, są bardzo ciekawe lecz nie nachalne. Syberyjczyki są niezwykle delikatne pomimo swej dużej masy ciała. Kotki ważą do 6 kg, a kocury nawet do 9 kg. Są spokojnymi kotami, można z nimi pokonwersować, na pewno odmiaukną jakby chciały Ci pokazać, że rozumieją wszystko co do nich mówisz. Szybko uczą się co im wolno, a czego nie. Trzeba tylko stanowczo i zarazem delikatnie im to pokazać. Uwielbiają się bawić. Moje koty na przykład aportują, rzucam im zmiętą kartkę papieru, a one biegną i przynoszą. Powszechnie znana jest opinia, że koty syberyjskie to koto-psy. Jest to rasa dużych kotów, ale nie ma przeszkód żeby mieszkały w bloku. Jeżeli będą mieć odpowiednie miejsce do zabawy, trochę przestrzeni, miejsce do spania i co najważniejsze bezgraniczną miłość swojego właściciela, to będą szczęśliwe i takie warunki będą dla nich odpowiednie. Dobrze by było, jeśli koty miałyby dostęp do świeżego powietrza, na przykład aby mogły wychodzić na balkon (który to powinien być zabezpieczony). Koty syberyjskie są spokojnymi olbrzymami, ale potrafią być także wulkanem energii. Syberyjczyki są niezwykle inteligentne i potrafią nawiązać przyjacielskie relacje z człowiekiem, są bardzo oddane. Uwielbiają się wspinać dlatego prezent w postaci sufitowego drapaka lub półek mocowanych do ściany na pewno zostanie doceniony przez naszego futrzaka.
Początek i historia rasy
Rasa syberyjska jest rasą powstałą naturalnie, bez ingerencji człowieka, prawdopodobnie był to wiek XVII, choć inne źródła podają nawet XI. Koty syberyjskie żyły w lasach, na Syberii, potrafiły przepływać rzeki na pniu drzew (może dlatego nie boją się wody). Były używane jako stróże domów ponieważ swoim mruczeniem potrafią informować że zbliża się ktoś obcy.
W Polsce hodowlę tej rasy zapoczątkowała w 1990r. Pani Jolanta Sztykiel właścicielka hodowli Z Baśni*PL. Miała ona piękną kotkę ze szmaragdowymi oczami o imieniu Bajra. Bajra Rolas była pierwszym w Polsce kotem syberyjskim rodowodowym. Rasa została zarejestrowana w FIFE w 1998r.  Dziko żyjące koty syberyjskie w Rosji wciąż można wprowadzać do nowicjatu.


Wygląd
Kot syberyjski ma okrągłą głowę, kości policzkowe wysoko osadzone, czoło lekko uwypuklone, nos szeroki, brodę cofniętą, uszy średniej wielkości  z kosmykami sierści, nachylone ku przodu; oczy duże owalne, osadzone daleko od siebie; grube łapy z charakterystycznymi frędzelkami znajdującymi się między poduszeczkami; ogon szeroki mocny i puszysty. Sierść gęsta, półdługa, błyszcząca, nieprzemakalna. Gęsta widoczna kryza w porze zimowej, mniej widoczna w lecie. Ciało kota jest silnie umięśnione, muskularne. Umaszczenie w naturalnym ubarwieniu aguti. Kolor płaszcza: czarny, szylkretowy, rudy, złoty, niebieski, kremowy, srebrzysty. Występowanie koloru białego jest dozwolone jako: białe łapki, van, arlekin, biała gwiazda, krawacik, biały brzuszek.
Niedopuszczalne kolory: czekoladowy, cynamonowy, lilowy  oraz umaszczenie typu point.
Zdrowie
Syberyjczyk jest rasą naturalną, co to oznacza? Powstała bez ingerencji człowieka. Ma to ogromny wpływ na jego zdrowie. Dlatego też wybrałam tą rasę, ponieważ jest to rasa zdrowa, nie obciążona chorobami genetycznymi jak rasy, które zostały stworzone przez człowieka.  Dla przyszłych właścicieli kotów oznacza to, że jeśli zapewnią mu odpowiednio zbilansowaną karmę, kot będzie im rósł zdrowo i żył długo. Kotom syberyjskim nie zaszkodzi minusowa temperatura, spacer na śniegu itp. Nie musimy się martwić, że się przeziębią. Groźniejsze są przeciągi, np. wietrzenie mieszkania. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że nasz mruczek nagle straci głos i trzeba będzie iść do weterynarza.
 
 
Syberyjczyk, a pory roku
W sezonie jesień/zima zmieniają szatę na zimową. Tak jak my ubieramy kurtki, tak koty ubierają futrzany płaszcz, ich kryza staje się dłuższa, znacznie bardziej wyrazista, a futro bardziej puchate. W tym okresie nie tracą futra, chociaż oczywiste jest że sierść w mieszkaniu będziemy sprzątać cały rok. W tej porze roku wyglądają najpiękniej spośród wszystkich innych ras kotów, wyglądają magicznie jak królewskie koty. Linieją na okres letni. Wtedy prawie zanika im kryza. Trzeba pamiętać, że nawet jak zmienią swą szatę na letnią, to i tak mają dość gęste futro, w końcu to koty syberyjskie, więc dobrze by było zapewnić im latem dostęp do chłodnych pomieszczeń. Aby się nie męczyły w mieszkaniu, dobrym sposobem jest założenie klimatyzacji. Koty mogą się przegrzać co jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci. Trzeba być tego świadomym. O ile krótkowłose koty lubią się godzinami wylegiwać na słoneczku, o tyle syberyjczyki czy inne półdługowłose koty unikają tego. Futro syberyjczyka jest dwuwarstwowe (podszerstek + włos okrywowy).

Podszerstek -. Znajduje się pod włosem okrywowym, gęstszy zimą, mniej obfity latem. Zapewnia ochronę termoizolacyjną.

Włos okrywowy - nieprzemakalny, grubszy niż podszerstek, twardy, błyszczący.

Zmiana okrywy włosowej z letniej na zimową świadczy o tym, że jest ona uzależniona od zmiennych warunków klimatycznych jakie panują na syberii.  Kot syberyjski jest rasą całkowicie naturalną, żyjącą przez pokolenia w syberyjskim zmiennym klimacie, i dostosowaną do niego.
Hipoalergiczny futrzak
Mówi się że sierść kota uczula, co nie jest do końca prawdą.
Białko Fel D1* (Feline domesticus allergen number 1), które jest silnym alergenem, występuje u kotów w ślinie, łzach, gruczołach okołoodbytniczych i na skórze. Koty aby umyć swoje futra, liżą sierść, rozprowadzając w ten sposób białko zawarte w ślinie. Następnie gdy sierść unosi się w powietrzu my wdychamy ją wraz z powietrzem i dochodzi do uwolnienia mediatorów reakcji alergicznej, zaczynamy kichać, mieć duszności, dostajemy pokrzywki i innych objawów alergii. Najwięcej białka Fel D1 produkują kocury, następnie kotki, a na samym końcu kastraty. Organizm kotów Syberyjskich produkuje mniej białka Fel D1 niż innych ras. Zdarza się że osoby cierpiące na alergię potrafią swobodnie oddychać w towarzystwie tych kotów nie wykazując w ogóle żadnych objawów reakcji alergicznych. Dlatego dałam opis hipoalergiczny futrzak, powieważ słowo ‘hipo’ oznacza mniej, czyli mniej uczula. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na zawrtość u kotów białka Fel D1. Przeciętny kot produkuje 4-16 mikrogramów (na mililitr śliny) tego alergenu. Wyniki badań pokazały iż część kotów Syberyjskich ma poziom alergenu na poziomie 0,2 mikrograma! Koty Syberyjskie z tak niskim wynikiem zawartości alergenu mogły zamieszkać z osobami cierpiącymi na alergię. Jak z tego korzystać? Osoby cierpiące na alergię, które bardzo pragną mieć kota, powinny odwiedzić hodowlę kotów Syberyjskich, ale nie raz ani nie dwa. Kilka razy systematycznie, aby zobaczyć jak zareaguje  ich organizm. Nikt rozsądny i kochający zwierzęta nie ‘wypożyczy’ kota żeby alergik zobaczył czy go kot nie uczula. Tak jak wyżej napisałam, warto odwiedzić hodowlę, poobcować z kotami, poświęcić im trochę czasu, a wówczas może się okaże, że osoba, która zawsze stroniła od kotów, znajdzie swojego najlepszego przyjaciela bez obaw o swoje zdrowie i o późniejszy los swojego wybrańca.