Projekt i wykonanie: Sylwia Zagała  ::  Copyright © 2016 Royalsib*PL


Żywienie

Surowe mięso, każde oprócz wieprzowiny. Wieprzowina może zawierać wirus Aujeszky'ego, wywołujacy chorobę Aujeszky'ego. Dla ludzi jest to niegroźne, natomiast dla kotów ta choroba jest śmiertelna. Mimo, iż od jakiegoś czasu wieprzowina z niektórych hodowli jest badana pod kątem tego wirusa, to i tak lepiej „dmuchać na zimno” : ) Mamy przecież do wyboru inne rodzaje mięsa, które możemy serwować kotu bez obaw.
Należy pamiętać, że karmienie samym mięsem kota może prowadzić do niedoboru wapnia i zmian kostnych, dlatego dietę należy urozmaicać.
Mięso można suplementować, jednak w ściśle określonej przez specjalistę lub weterynarza ilości.


Podroby
- od czasu do czasu. Absolutnie nie powinny one stanowić głównego składu kociego menu. Podroby zawierają mnóstwo witamin z grupy A i D. Koci organizm nie jest w stanie usunąć ich nadmiaru. Jeżeli przesadzimy z podawaniem kotu wątróbki spowodujemy u niego zatrucie witaminą A. Nadmiar witaminy A powoduje schorzenia zwyrodnieniowe kręgosłupa, ból przy poruszaniu się.
Żółtko
Podajemy raz, dwa razy na tydzień. Niestety nie wszystkie koty chętnie jedzą surowe żółtko. Na szczęście można kupić je w formie sproszkowanej i mieszać z mokra karmą. Dawkowanie sproszkowanego żółtka według zaleceń producenta.
Smakołyki
Dajemy po zabawie, żeby kotek poczuł się jak prawdziwy łowca, który zjada upolowaną zdobycz. Po wizycie u weterynarza, po zabiegach domowch np. obcinania pazurków, za to, że kotek był grzeczny. Jako nagroda za dobre zachowanie. Są różne smakołyki. Jedne mają więcej wypełniaczy, są bardziej smakowe tj: o smaku sera, o smaku trawy, smakołyki pomagające w odkłaczaniu itp. Inne bardziej naturalne zrobione z suszonego mięsa wołowego, z kurczaka.
Czego nie wolno podawać kotom
· Mleka. Soki trawienne jelit nie posiadają enzymu laktazy. Stąd nie są w stanie rozłożyć cukru mlecznego. Jednym słowem, koty nie trawią laktozy. Podając mleko kotom możemy im, jedynie zaszkodzić. Spowoduje to biegunkę, co prowadzi do odwodnienia kociego organizmu.
· Surowych ryb zawierających tiaminazę, ryb wędzonych
· Słodyczy - koty nie rozróżniają smaku słodkiego. Czekolada zawiera teobrominę, nierozkładaną przez koci organizm, niesie niebezpieczeństwo zatrucia.
· Białka kurzego
· Trujących roślin
· Warzyw i owoców tj. papryka, cebula, czosnek, avocado, brzoskwinia, morela, winogrona, szczypiorek, ziemniak, pomidor. Działają niszcząco na koci organizm.
· Wieprzowiny
· Karmy dla psów

Jeżeli nie będziemy kotu podawać odpowiednio zbilansowanej karmy, z czasem popadnie w chorobę. Koci organizm, aby mógł, w pełni zdrowo funkcjonować, zdrowo się rozwijać, potrzebuje odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, tauryny etc. Jeżeli będziemy kupować dla niego najtańsze karmy (tzw. kocie fastfoody) z supermarketu, zniszczymy mu zdrowie. Skażemy go na masę chorób np. w cukrzycę, otyłość etc.

Nie zapominajmy, że kotu należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

Pamiętajmy  Dieta + Ćwiczenia = Kocie samopoczucie : )
 
 
Oprócz podawania kotu gotowej karmy, mamy również możliwość samodzielnego komponowania kociego pożywienia. Jedno z drugim nie powinno się wykluczać. Podawanie gotowych karm jest sposobem znacznie łatwiejszym oraz pozwalającym na zaoszczędzenie czasu. Własnoręczne przyrządzanie jest bardziej czasochłonne lecz zapewniamy kotu świeże i soczyste menu.

Koty to mięsożercy. W ich jadłospisie znajdują się ssaki, ryby, gryzonie, ptaki. Zwierzęta zjadane są w całości razem z piórami, kośćmi i pokarmem, który miały w żołądku. Do organizmu drapieżnika dostają się także wszystkie niezbędne witaminy, związki mineralne i składniki odżywcze. Dlatego też, człowiek mający pod swoją opieką udomowionego futrzaka, musi znać jego potrzeby żywieniowe. Nie wystarczy podać kotu po prostu surowego mięsa. Żywienie kota wyłącznie surowym mięsem mogłoby mu jedynie zaszkodzić. Właściciel kota bezwzględnie musi nauczyć się podstaw fizjologii żywienia. Właśnie dlatego, tak ważne jest aby koty żyjące z nami w domach miały dobrze zbilansowaną dietę. W składzie, której mają zapewnione odpowiednie proporcje białka, tłuszczy, węglowodanów, składników mineralnych, witamin.
Woda
Niezbędna w kocim jadłospisie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kociej fontanny. Poidełko zwraca uwagę naszych mruczków i zachęca je do picia. Przez całą dobę woda leje się jak ze strumienia. Wodę do kocich misek nalewamy z kranu lub przefiltrowaną. Nie podajemy wody mineralnej, gdyż może ona kotu zaszkodzić ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych. Niedobór płynów powoduje schorzenia dróg moczowych, dlatego dbajmy o odpowiednie nawadnianie naszych pupili.
Karma dla kota
Kot powinien jeść dobrze zbilansowaną karmę.
Każdy właściciel musi obowiązkowo nauczyć się czytać skład karmy. Jeżeli nasza wiedza pod tym względem będzie uboga to zamiast karmy z 80% zawartością mięsa, możemy kupić omyłkowo karmę z 4% zawartością nie wiadomo czego. Uważajmy więc. Przecież chodzi o zdrowie naszego pupila, który nie chce jeść śmieciowego jedzenia. Absolutnie nie powinniśmy karmić naszych pupili najtańszymi karmami z marketów. Zawierają one przede wszystkim zboża i znikomą ilość mięsa. Bardzo często nie jest opisane, z jakiego konkretnego mięsa jest ta karma. Np: pod nazwą 4% produktu pochodzenia zwierzęcego kryją się zmielone pazury, dzioby, zboża, zmielone pióra, rogi, kopyta. Czy naprawdę takimi odpadami chcemy karmić naszych podopiecznych? Patrząc także na cenę karmy za 1kg przeliczmy sobie, czy wysokiej jakości mięso, mogłoby tyle kosztować po obróbce, spakowaniu do puszki, wysłaniu od producenta do sklepu? Oczywiście, że nie. Nie wspominając o opłaceniu rzeszy ludzi, zatrudnionych przy produkcji takich puszek.
Kot to drapieżnik, powinien jeść karmę z jak największą ilością mięsa. Na rynku jest duży wybór dobrze przygotowanych i opisanych karm. Jest napisane czarno na białym, z czego składa się dana karma, jaką ma zawartość tauryny, ile i jakiego mięsa itp. Właśnie tego typu karmy powinniśmy kupować. Jeżeli nie chcemy kupować gotowych karm dla naszego kota, możemy zainteresować się tematem żywienia dietą BARF.
Trawa
Koty w swoim naturalnym środowisku codziennie obgryzają trawę. Bardzo dobrym pomysłem będzie zasianie kotu trawy w doniczce. Pomoże to nie tylko uchronić nasze ulubione kwiatki przed obgryzieniem. Trawa jest kotu potrzebna gdyż jedząc ją kot naturalnie się odkłacza. Pobiera także witaminę C z zielonego pożywienia.
Ryby:
· Surowe
Ryby nie zawierające tiaminazy, które można podawać kotu na surowo:
Pstrąg, Łosoś, Sola, Okoń, Łupacz, Dorsz, Węgorz, Szczupak, Halibut, Flądra, Morszczuk.
· Gotowane
Ryb takich jak: Miętus, Mintaj, Karp, Śledź, Sandacz, Leszcz, Płóć, Makrela, Sum nie należy podawać w formie surowej gdyż, może to okazać się fatalne w skutkach. Mięso tych ryb zawiera tiaminazę, enzym rozkładający tiaminę (witamina B1), której niedobór wywołuje osłabienie, zaburzenia czucia, niewydolność serca, uszkodzenia mózgu i nerwów. Podajemy więc je tylko i wyłącznie po ugotowaniu.
· Nie podajemy kotu ryb wędzonych.