Zdrowie
Odrobaczanie
Koty mogą mieć w swoim organiźmie różne pasożyty. Najpopularniejsze to: nicienie, tasiemce, glisty, bąblowce. Nawet koty niewychodzące są narażone na inwazję tych nieproszonych gości, chociażby przez zjadanie owadów. Część osób zabrania swoim kotom zjadać owady, myśląc, że ich pupile są w ten sposób chronieni przed robaczycą. Niestety większość pasożytów to właśnie my, ludzie, przynosimy do naszych mieszań np. na butach. Niekoniecznie musi to być widoczny dla nas robak. W większości w tym całym brudzie, ziemi, piasku przynosimy do domu jaja pasożytów. Kotek, co jest rzeczą naturalną, biegając po mieszkaniu, przenosi ten brud na swoich łapkach (często niewidzialny dla naszych oczu), liże łapki i jajeczka ‘niechcianych gości’ dostają się do jego organizmu. W jego ciele namnażąją się robaki, wykluwają z jaj i w ten sposób kot zostaje zarobaczony. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne odrobaczanie naszego pupila. Koty mogą zarazić się również podczas zjadania pcheł lub połykania larw tasiemca psiego, trzeba więc walczyć nawet z najmniejszą inwazją pcheł. Warto także oddać koci kał do badania, jest to alternatywa dla osób, które nie chcą obciążać kota lekami i ‘odrobaczać w ciemno’.
Odrobaczanie:
6, 8, 11 tydzień - kocięta odrobacza hodowca
koty wychodzące co 3 miesiące
niewychodzące co 6 miesięcy
Hodowca dbający o swoje koty przestrzega systematycznego odrobaczania kotów. Przed pokryciem kotki, zarówno kocur jak i kotka są zawsze odrobaczani.
Zdrowy kot:
· Kilka razy dziennie myje swoje futerko
· Chętnie się bawi, poluje na wyimaginowaną zdobycz
· Chodzi nie tracąc równowagi
· Ma apetyt
· Jest ciekawy wszystkiego
· Interesuje go, co porabiają domownicy
Symptomy kociej choroby:
· Chodzi z głową przechyloną w jedną stronę lub potrząsa nią
· Często oddaje mocz
· W moczu lub w kale pojawia się krew
· Ma białe dziąsła
· Ciągle pije wodę
· Odór z pyszczka (może to świadczyć o chorych zębach, odór z pyska może być także objawem wewnętrznej infekcji)
· Często liże okolice odbytu lub tarza się zadkiem po podłodze (lekarz weterynarii powinien sprawdzić czy kot nie ma zapełnionych gruczołów okołoodbytowych)
· Ma wymioty, biegunkę
· Kaszle, kicha, dławi się, miauczy jakby go cos bolało
· Ma ciężki oddech
· W oczkach i nosie pojawia się ropa
· Jest apatyczny
· Traci apetyt lub nie ma go wcale
· Ma wzdęty brzuch
· Czarne kropeczki na brodzie (przypominające odchody pcheł)
· Masowe wypadanie sierści
Każdy z powyższych przykładów jest symptomem różnych chorób opisanych w książkach, z których korzystałam przy pisaniu tego artykułu. Nie będę jednak podawać nazw chorób, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. Jeżeli coś nas zaniepokoi w zachowaniu kota należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który dokładnie zbada kotka. Tylko lekarz weterynarii może postawić trafną diagnozę i przepisać odpowiednie leki dla naszego pupila.
Badanie moczu
Mocz koci powinniśmy badać profilaktycznie. Ja robię to badanie moim syberyjczykom w miarę często. Jest to jedno z najtańszych badań, naprawdę wiele nie kosztuje, a jakże potrafi być pomocne. Nie musimy iść nawet z kotem do weterynarza, sami pobieramy kotu mocz. Na początku może sprawić nam to trudność, ale z czasem dojdziemy do wprawy. Kupujemy pojemniczki na mocz w najbliższej aptece. Łapiemy mocz do sterylnego pojemnika, gdy nasz pupil załatwia się w kuwecie, następnie oddajemy opisany pojemniczek z kocim moczem do lecznicy, w miarę jak najszybciej po pobraniu. Wyniki są do odbioru już na drugi dzień. To nieinwazyjne badanie pomaga nam w porę wykryć chorobę lub upewnić się, ze nasz kotek cieszy się dobrym zdrowiem. Jedynie nasz pupil może wydać się lekko podejżliwy, dziwnie na nas patrzeć i zastanawiać się, dlaczego śledzimy go z dziwnym kubeczkiem w ręku i kradniemy jego mocz?
Szczepienia
9, 12, 16 tydzień - szczepienia przeciwko panleukopenii, katarowi kociemu (kaliciwirus, herpeswirus).
Następnie powtarzamy te szczepienia po roku, a później co 3 lata.
Ten protokół szczepień istnieje od niedawna. Dotychczas szczepiono koty dwa razy, w 9 i 12 tygodniu, następnie po roku i co dwa lata. Teraz większość hodowców i lekarzy weterynarii zaleca program szczepień, który podałam powyżej, trzykrotnego zaszczepienia kociąt.
Szczepienia dodatkowe
Wścieklizna, białaczka, chlamydofiloza.
Uwaga: przeciwko kociej białaczce i wściekliźnie szczepimy tylko koty wychodzące i to te,
u których istnieje ryzyko zarażenia się tymi chorobami (kontakt z dzikimi zwierzętami, chorymi). Jeżeli już się zdecydujemy, wybierzmy szczepionki bez adiuwantu glinu.
Pamiętajmy, że szczepić należy tylko zdrowe koty, wtedy szczepionka jest skuteczna. Jeżeli kot jest chory, zarobaczony wtedy lekarz weterynarii podejmie odpowiednią kurację chorego pacjenta.
Przestrzegajmy kalendarza szczepień i odrobaczeń naszego pupila. Pamiętajmy zdrowy kot to i zdrowy właściciel.