Projekt i wykonanie: Sylwia Zagała  ::  Copyright © 2016 Royalsib*PL


Pielęgnacja

Koty żyjące z nami w domach czy mieszkaniach wymagają troskliwej pielęgnacji, pomimo iż z natury są czyściochami. Osoby posiadające już kota wiedzą, że te futrzaki poświęcają sporo czasu na staranne wylizywanie futerka. Kocia toaleta ma nie tylko na celu utrzymanie okrywy włosowej w perfekcyjnej formie i usuwaniu martwych włosów. Poprawia także krążenie i stymuluje tkankę mięśniową. Powinniśmy zawsze dokładać wszelkich starań, aby nasz podopieczny był zadbany. Profilaktyka i wczesne rozpoznanie zmian na ciele naszego kota, chroni zdrowie zwierzęcia i człowieka.


Poniżej kilka rad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji naszych podopiecznych.
Łapki
Należy sprawdzać pod kątem skaleczeń, zabrudzeń. Kontrolować czy skóra na poduszkach się nie łuszczy.


Pazury
Przycinając kotu pazury należy uważać by nie uszkodzić miazgi twórczej. Jeżeli nie wiemy jak obciąć kotu pazury powinniśmy zasięgnąć porady u fachowców. Hodowca lub weterynarz chętnie zademonstrują nam jak bezpiecznie przeprowadzić ten zabieg.
Podczas zabiegu najlepiej poprosić drugą osobę o pomoc. Nasz pomocnik przytrzyma kota, tak abyśmy mogli bezpiecznie przyciąć naszemu pupilowi pazurki. W sklepach zoologicznych dostępne są odpowiednie cążki dla tego zabiegu pielęgnacyjnego.
Pazury przycinamy gdy stają się ostre.
Karygodne i bezwzględnie zabronione jest amputowanie kotu pazurów!!
Zęby
Pojawienie się uzębienia…
Zęby mleczne pojawiają się u kota w wieku 3- 6 tygodni. Już wtedy jest możliwość stopniowego wprowadzania pokarmów w formie stałej dla kociąt.
Zmiana uzębienia na zęby stałe (siekacze, kły, przedtrzonowce oraz trzonowce) trwa od 3 - 6 miesiąca życia.
Także mając 3 miesięcznego kociaka w swoim domu, możemy śledzić u niego wymianę ząbków.
 
 
Uszy
Uszy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Przemywanie uszu bez powodu może jedynie spowodować ich podrażnienie, co zwiększy ryzyko infekcji. Niemniej powinniśmy systematycznie kontrolować stan małżowin usznych od wewnątrz i od zewnątrz. Małżowina uszna powinna być czysta, o różowym kolorze. Mogą znajdować się w niej niewielkie ilości woskowiny. Do czyszczenia uszów przeznaczone są specjalne preparaty. Zawsze przed zakupem takich środków należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko on może postawić trafną diagnozę i zastosować leczenie. Chorób uszu jest wiele, dlatego jeżeli nas coś zaniepokoi powinniśmy się udać z kotkiem do lecznicy.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?
· potrząsanie przez kota głową
· przechylanie głowy na jedną stronę
· drapanie uszu
· ciemnobrązowy lub czarny nalot na uszach
Skóra
Musimy na bieżąco sprawdzać stan skóry i futerka naszego zwierzęcia. Pozwoli to wcześnie wykryć ewentualne pasożyty lub zmiany skórne. Skóra kota nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
Sierść
Koty to czyściochy. Doskonale radzą sobie w utrzymaniu futra w perfekcyjnej kondycji. Myją się kilka razy dziennie. Koci język jest pokryty drobnymi kolcami, który doskonale sprawdza się w roli grzebienia. Jeżeli kot przestaje dbać o swoje futerko lub zaczyna je nadmiernie wylizywać może to świadczyć o jego chorobie.
Koty syberyjskie to rasa naturalna. U syberyjczyków szata składa się z podszerstka oraz z włosa okrywowego. Jest więc dwuwarstwowa. Powinno się przynajmniej raz w tygodniu czesać naszego pupila. Pomożemy mu w ten sposób usunąć martwy naskórek i zminimalizujemy ilość połykanej przez niego sierści. Czesząc kota poprawiamy jego ukrwienie skóry. Mamy do wyboru szeroką gamę szczotek i grzebieni. Ja najczęściej używam szczotki z włosiem z dzika oraz igłowej. Szczotka igłowa jest niezbędna, doskonale sprawdza się w okresie linienia, zapobiega połykaniu przez kota podczas mycia dużych ilości sierści. Szczotka z włosiem z dzika świetnie sprawdza się w pielęgnacji futerka. Sierść staje się jedwabista i błyszcząca.

Dodatkowo można użyć gumowej rękawicy do masażu. Koty czeszemy zawsze z kierunkiem układania się włosa. Czesanie kota jest także dobrym sposobem na wejście w interakcję z naszym pupilem. Szczotkowanie, głaskanie przypominają kotu okres, gdy był małym kociaczkiem, a kocia mama czyściła mu futerko, starannie go liżąc. Jest to świetna okazja do nawiązania kontaktu z kotem, o ile takie zabiegi sprawiają mu przyjemność. Ja osobiście już od drugiego miesiąca przyzwyczajam kocięta do szczotki i grzebyczka. Dlatego bądźmy bardzo delikatni podczas pielęgnacji sierści kota, unikajmy bolesnego dla niego postępowania. Dzięki temu kotek będzie chętniej poddawał się tej formie pielęgnacji.

Pamiętajmy, że zdrowy, lśniący wygląd sierści to także odzwierciedlenie odpowiedniego żywienia kota. Jeżeli będzie jadł karmę słabej jakości, sierść stanie się matowa i może zacząć wypadać. Chcąc prawidłowo dbać o naszego syberyjczyka nie powinniśmy zapominać o regularnym podawaniu mu profesjonalnych preparatów na odkłaczanie. Drugim bardziej naturalnym pomysłem jest posianie trawy w doniczce.
Ogon
Nie czeszemy ogona kotom syberyjskim. Wystarczy tylko, że lekko „przeczeszemy” go ręką. Sierść na ogonie bardzo wolno odrasta. W przypadku, gdy wyczeszemy kotu ogon, odrastanie sierści może trwać latami.
Oczy
Jeżeli oczy kota wyglądają zdrowo, bez zanieczyszczeń wokoło, nie ma potrzeby ich przemywać. Tak zbędna ingerencja przyniosłaby raczej szkodę niż pożytek. Systematycznie powinniśmy sprawdzać stan zdrowia kocich oczu, wtedy w porę spostrzeżemy ewentualne zmiany. Czasem możemy zaobserwować niewielkie ilości gródek z zaschniętą ropą w kącikach oczu i noska. Zjawisko takie występuje przede wszystkim u kociąt. Możemy to usunąć przy pomocy sterylnego wacika i soli fizjologicznej dostępnej w każdej aptece (najlepiej o pojemności 5ml). Nie wolno stosować naparu z rumianku. Natomiast przy systematycznych i sporych wyciekach ropnych z oczu należy bezwzględnie zaczerpnąć pomocy lekarza weterynarii. Absolutnie nie należy lekceważyć nawet najmniejszych objawów ani zwlekać z wizytą w lecznicy. Zaczerwienienie oczu, wypadnięcie trzeciej powieki, migotki, wycieki ropne sygnalizują zaburzenie stanu zdrowia kota.

Pielęgnacja jamy ustnej kota.
Po wymianie zębów, staje przed nami nowe wyzwanie. Musimy zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego u kota. Sposobów jest kilka. Są odpowiednie pasty do zębów dla kotów. Nie wolno używać pasty przeznaczonej dla ludzi gdyż zbytnio się pieni i ma intensywny zapach, który drażni koty. Taka pasta zawiera także składniki, które drażnią koci żołądek. Istnieją również specjalne szczoteczki do zębów dla kotów i psów. Te dla ludzi nie nadają się dla kota, gdyż są zwyczajnie za duże (nawet te dla dzieci). Przeszukując Internet natrafimy na różne warianty szczoteczek. Bardzo wygodne okazują się szczoteczki dla kota nakładanie na palec. Najlepiej jak najwcześniej przyzwyczajać pupila do higieny jamy ustnej. Zaniedbanie kocich ząbków może skutkować nagromadzeniem się kamienia nazębnego. Powstanie stan zapalny dziąseł. Kot przestanie jeść gdyż każdy kęs będzie sprawiać mu ból. W konsekwencji doprowadzi to do spadku wagi kota, a zaniedbane zęby zwyczajnie wypadną. Zęby stałe już kotu niestety nie odrosną. Są różne gabinety weterynaryjne wyspecjalizowane w sprzęt do usuwania kamienia nazębnego zwierzętom. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętajmy. Profilaktyka przede wszystkim.

Możemy dawać kotu surowe mięso. Kot będzie w ten sposób ćwiczyć mięśnie szczęki oraz zdzierać kamień nazębny. Najlepiej dać kotu surową nóżkę lub surowe skrzydełko z kością. Regularna kontrola stanu jamy ustnej, jej zapachu, pozwala w porę wykryć wczesne pojawienie się kamienia nazębnego lub stanu zapalnego dziąseł.

Po zakończonych zabiegach pielęgnacji, mile widziane jest u kota, obfite nagrodzenie go ulubionymi smakołykami za cierpliwość, jaką nam okazał. Łaskawie przystawał na zbędne w jego mniemaniu tortury, które mu zafundowaliśmy.


Kąpiel

Kotów ogólnie nie powinno się kąpać. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy bardzo się zabrudzą. Wtedy używamy specjalnych preparatów dla kotów do kąpieli z odpowiednim Ph. Preparaty dla ludzi niszczą naturalną ochronę tłuszczową skóry kota. Koty są wtedy podatne na infekcje, zakażenie grzybami.

Należy pamiętać o codziennym utrzymywaniu czystości w kocich legowiskach. Zaniedbanie w czyszczeniu tych miejsc sprzyja rozwojowi różnych pasożytów. Powinniśmy w miarę potrzeb odkurzać i prać kocie miejsca do spania. Myć szczotki dla kotów tak samo jak czyścimy nasze szczotki czy grzebienie do włosów. Schludne kocie akcesoria to i zdrowy kot.
Miseczki na karmę i pojemniki na wodę należy po wymyciu wyparzyć, (najlepiej by były metalowe lub porcelanowe). Sprzątanie kuwety należy do codziennego obowiązku każdego kociego opiekuna. Po każdej wymianie żwirku należy umyć kuwetę, a przed wsypaniem nowego należy użyć neutralizatora.

Pamiętajmy jednak, że  odpowiednie  żywienie ma kluczowy wpływ na zdrowie i wygląd kota.