Projekt i wykonanie: Sylwia Zagała  ::  Copyright © 2016 Royalsib*PL


Bezpieczny dom


Balkon
Jeżeli nie mamy zabezpieczonego balkonu, nie powinniśmy pozwalać kotu na nim przebywać. Kot jest bardzo zwinnym zwierzęciem, potrafi chodzić po poręczy, niestety zawsze może zdarzyć się wypadek. Kot może spaść, może skoczyć za lecącym ptakiem. Takie upadki kończą się obrażeniami wewnętrznymi, złamaniami, a nawet śmiercią. Bądźmy odpowiedzialnymi właścicielami i dbajmy o bezpieczeństwo naszych podopiecznych.

Niebezpieczne rośliny
Aloes
Alokacja
Azalia
Bukszpan
Diffenbachia
Dracena, Smokowiec
Fikusy
Pelargonie
Hortensja
Bluszcz pospolity
Ligustr
Tytoń ozdobny
Filoderon
Różanecznik, rododendron
Konwalia majowa
Fiołek alpejski
Jemioła
Wilczomlecz
Pionsencja
Jemioła
Narcyz
Mak
Rabarbar
Czarny bez
Pokrzywa

To tylko niektóre z roślin szkodliwych/śmiertelnych dla kota. Czynnymi substancjami roślin szkodliwych dla kotów są często alkaloidy, glikozydy, olejki eteryczne, kwasy organiczne. Niektóre rośliny mogą zawierać te substancje tylko w fazie wzrostu. Siejąc kotu trawę w doniczce możemy zniechęcić go do gryzienia kwiatków. Kot szybko się nauczy, co mu wolno skubać, a co nie. Uważajmy również by koty nie piły wody z podstawek do kwiatków.

Środki chemiczne
Oczywiście koty w przeciwieństwie do dzieci, same nie potrafią sobie otworzyć środków chemicznych. Natomiast nie zmienia to faktu, że powinniśmy równie dobrze uważać, aby takie detergenty nie znalazły się w zasięgu ich wzroku tudzież na ich ścieżce. Koty często zatruwają się chemikaliami przez czyszczenie swoich łap, po tym jak chodziły po rozsypanym proszku lub rozlanym płynie. Koty są bardzo wrażliwe na detergenty. Zwróćmy uwagę by dokładnie spłukać powierzchnie po chemikaliach. Opary środków na mole potrafią zniszczyć wątrobę kota. Należy zawsze zamykać toaletę, kot może zechcieć napić się z niej wody. Używamy różnych kostek do wc, kot pijąć taką wodę, zatruje się. Może też wpaść do wc przednimi łapami i się już nie wydostać. Szczególną uwagę należy zwrócić przy włączaniu pralki i zmywarki. Koty lubią ciasne pomieszczenia.
Okna

Bardzo niebezpieczne są uchylone okna, kot może się w nich zakleszczyć. Nigdy nie powinniśmy zostawiać tak uchylonych okien, gdy wychodzimy z domu. Uważajmy też na sznurki od żaluzji / rolet, często prowokują one kota do zabawy, co może się skończyć zaplątaniem wokół kociej szyi.